تبلیغات
Farsi - Hip Hop - نقد رپ فارس در سال 88
وبلاگ فارسی هیپ هاپ که در زمینه موسیقی ، مخصوصا رپ فعالیت داشت . به وبلاگی دیگر با قدرتی بیشتر منتقل شده! آدرس جدید این وبلاگ رو
درباره وبلاگ

آرشیو

طبقه بندی

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

نویسندگان

نظرسنجی

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

نقد رپ فارس در سال 88

بنام ایزد منان

با سلام و عرض تبریک سال جدید امیدواریم همیشه ایام به کامتون باشه .
با نقد و بررسی ماه به ماه رپ فارسی در سال 88 به صورت کامل و جامع در خدمتتون هستیم .

مقدمه :
سال 1388 با وجود تمام پستی ها و بلندیهاش سال نسبتا خوبی برای رپ ما بود . فعال بودن رپرهای قوی ما مثل رضا پیشرو ،عرفان ،کمی تا حدودی یاس ، بابک تیغه و گروه زدبازی سال نسبتا خوبی رو برای رپ ما فراهم کرد . سال 1388 رو میشه به نوعی سال شکوفایی استعدادهای رپی نام برد. ظهور رپرهایی مثل سورنا و امیر خلوت و ارسلان دیگرد که با کارهای نسبتا قویشون امیدها رو برای آینده رپ ما زنده کرد . در اینجا قصد داریم به بررسی رپ فارسی به صورت ماه به ماه در سال گذشته بپردازیم !
بنام ایزد منان

با سلام و عرض تبریک سال جدید امیدواریم همیشه ایام به کامتون باشه .
با نقد و بررسی ماه به ماه رپ فارسی در سال 88 به صورت کامل و جامع در خدمتتون هستیم .

مقدمه :
سال 1388 با وجود تمام پستی ها و بلندیهاش سال نسبتا خوبی برای رپ ما بود . فعال بودن رپرهای قوی ما مثل رضا پیشرو ،عرفان ،کمی تا حدودی یاس ، بابک تیغه و گروه زدبازی سال نسبتا خوبی رو برای رپ ما فراهم کرد . سال 1388 رو میشه به نوعی سال شکوفایی استعدادهای رپی نام برد. ظهور رپرهایی مثل سورنا و امیر خلوت و ارسلان دیگرد که با کارهای نسبتا قویشون امیدها رو برای آینده رپ ما زنده کرد . در اینجا قصد داریم به بررسی رپ فارسی به صورت ماه به ماه در سال گذشته بپردازیم !


فروردین:
فروردین 88 در حالی شروع شد که رپ ما اوضاع خوبی رو سپری نمیکرد و آهنگای 6 و8 هشت در حال نابودی رپ ما بود. گروه زدبازی با آهنگ زندگی منه سال و فروردین رو آغاز کرد که این آهنگ شباهت های زیادی با ترنس و الکترونیک هیپ هاپ داشت. سروش هیچکس بعد مدتی سکوت آهنگ واقعی تر از مستند رو پخش کرد ، گرچه این آهنگ از نظر بیت و میکس ومسترینگ دارای ایراداتی بود ولی باز هم تکست قوی داشت . در فروردین 88 اخرین کار گروه نابغه ها که قرار نبود هیچ وقت پخش بشه پخش شد . بیباک هم به رپ ما بازگشت . آهنگ یک چشم از پیشرو به همراهی نابغه و آرمان پخش شد که برای اولین بار شاهد آهنگسازی قوی از رضا بودیم .در کل فروردین 88 یک شروع خیلی خوب برای رپ ما بود.

اردیبهشت :
اردیبهشت 88 به نوعی ماه طوفانی رپ ما بود . اهنگای قوی جنگ و بیزنس و خورشید نمیخوابه از رضا پیشرو هوادارای رضا رو امیدوار کرد که امسال سال رضاست . گروه زدبازی با 2 اهنگ چون که دیوونتم که آهنگ نسبتا ضعیفی بود و زمین صافه اومد که بازگشت دوباره گروه و فعال شدن اون رو به هواداران ندا داد . آهنگ تصمیم عرفان با عدم اقبال عمومی رو برو شد و یاس با سیروان و زانیار و اهنگ تو مریضی سال خودش رو شروع کرد . آلبوم سرزمین مادری مهدار که یه البوم سیاسی قوی بود و خبر تشکیل کمپانی کاغذ توسط مهدار و ابلیس به این ماه طوفانی ، پایان درخشانی داد.

خرداد:
خرداد 88 ماهی بود که اکثر آهنگا تحت تاثیر انتخابات ریاست جمهوری قرار داشتن و بازار آهنگای تبلیغاتی داغ بود که از میان این آهنگا میشه به آهنگ موج مثبت بیباک اشاره کرد .آهنگ هوهو چی چی که یکی از ترکهای آلبوم نیومدنی رضا پیشروست لو رفت و رضا با این آهنگ تونست 3 ماه رویایی رو طی کنه.

تیر :
تیر ماه سکوت رپ ما بود . در این ماه تقریبا هیچ کدام از رپرای ما کاری رو بیرون ندادن و تنها نکته مثبت این ماه کلیپ آهنگ تصمیم از عرفان و خشایار بود که این کلیپ بر خلاف خود آهنگ که نتونست موفق بشه بسیار موفق بود و غوغایی به پا کرد. در این ماه چند آهنگ سیاسی مثل آهنگ وصیت نامه افرا و خشایار و ندا از دیو ( رپر بسیار قدیمی ما ) بیرون اومدن که با توجه به جو حاکم بر کشورمون تونست به موفقیت برسن.

مرداد :
اوضاع مرداد هم چندان بهتر از تیر نبود . با اومدن مرداد دوباره بازار آهنگای 6و 8 داغ شد و از جمله این آهنگا میشه به آهنگ ندار از امیر تتلو ( که زمانی پدر ار ان بی ایران لقبش بود ) و اردلان طعمه نام برد که این واقعا مایه تاسف هستش کسایی که تا دیروز از وزنه های رپ و هیپ هاپ و ار ان بی بود تبدیل به خالتورای درجه یک بشن . اما این ماه چند آهنگ از رپرای معروف ما بیرون اومد که از میان اونها میشه به آهنگای نه چندان قوی رد پا از پیشرو و با من باش از یاس اشاره کرد. گروه زدبازی هم آهنگ زیبای کوچه رو بیرون داد که این آهنگ علی رغم زیباییش با رپ و هیپ هاپ کلا بیگانه بود .

شهریور:
شهریور ماه خلوت ترین ماه رپ سال ما بود . جز آلبوم ایلوشن از شاهین نجفی و آهنگ مهداد ماف رپرای دیگه ما کم کار بود و 6 & 8 خونا رپ ما رو در این ماه تسخیر خودشون کرده بودن ( لعنت همه ی رپرها و موسیقی دان ها بر آنها ).

مهر :
مهر ماه 88 ویدیو کلیپ های رپ فارسی بود. موزیک ویدیو حرفه ای این چیه از تهی بر این مساله صحت میذاره . یاس در این ماه مستند و آهنگ دلت دریاست رو برای یه کودک 10 ساله که با بیماری سختی دست و پنجه نرم میکرد رو ساخت که واقعا این مساله جای تقدیر داره . گروه پایدار یک آهنگ دست جمعی در این ماه بیرون داد که این آهنگ با توجه به این که خیلی ضعیف بود با استقبال عمومی مواجه نشد. بابک تیغه هم آهنگ تو خیابون رو بیرون داد که این آخرین همکاری بابک با سپهر به عنوان آهنگساز بود .

آبان:
ماه آبان با بازگشت روزبه قائم ار ان بی خون با سابقه ما شروع شد و روزبه بعد از مدت ها با گروه 01 آهنگ داد. گروه تی ام بکس موزیک ویدیو پر خرج وی ای پی رو بیرون دادن. اشراق و ساتراپ کار با مشتری رو شروع کردن . گروه رپنات و شاهین نجفی آهنگ هم قفس رو بیرون دادن که نقد این آهنگ موجود هست . زدبازی با رمیکس آهنگ جاودانه تابستون کوتاه پا به میدون گذاشت و در آخرین روز این ماه کلیپ آهنگ اختلاف از هیچکس که از فیلم کسی از گربه های ایرانی بیرون اومد که غوغایی به پا کرد و یاسم آهنگ زیبای پیاده میشم رو بیرون داد.

آذر :
ماه آذر با عیدی بابک تیغه و آهنگ هنوز بابک تیغه شروع شد و گروه زدبازی دیس جنجالی ایرونی لس آنجلس رو بیرون داد که این آهنگ باز هم بیشتر شباهت زیادی به الکترو دنس داشت .رضا پیشرو و با کارو آهنگ با من بیا رو داد که این اولین کار رضا بعد از ازدواج رضا بود . ساتراپ و اوج هم آهنگ برگرد 1 رو بیرون دادن که یکی از بهترین آهنگای احساسی سال بود . حسین تهی و فریدون اسرایی آهنگ و کلیپ گل ناز رو داد که این کلیپ هم مانند کلیپای دیگه حسین سر و صدای زیادی به پا کرد و پی ام سی رو تا حدودی تسخیر کرد . عرفان آهنگ دوباره رو از آلبوم همیشگی بیرون داد که این آهنگ یکی از بهترین کارای عرفان بود و این آهنگ با استقبال عمومی مواجه شد. و به این ترتیب آذر هم تموم شد.

دی :
دی 88 با کوکولی کو زدبازی شروع شد که این آهنگ نه چندان قوی انتقادهای زیادی رو برای گروه به وجود اورود . تن به 10 بازی تعطیل رو بیرون داد که این آهنگ با استقبال عمومی مواجه شد. اوج و ساتراپ و روزبه آهنگ برگرد 2 رو بیرون دادن که این آهنگ نتونست موفقیت ورژن اول رو به دست بیاره. هیچکس آهنگ زنده باد فلسطین به همراه چند رپر خارجی روبیرون داد که این آهنگ با وجود موفقیت در انگلستان با واکنش شدید و منفی در ایران برای سروش همراه بود. علی قاف با آهنگ زیبای بسه مفت بری به همراه بیداد بازگشت طوفانی داشت که این اهنگ با موفقیت زیادی رو به رو شد. حسام استپس هم کلیپ آماتور جاده تلو رو بیرون داد و به این ترتیب دی ماه هم به پایان رسید.

بهمن:
شاید مهم ترین اتفاق بهمن ماه بازگشت شاهین فلاکت بود که شاهین با 3 تا آهنگ متوسط دوباره به رپ بازگشت . گروه تن به 10 آهنگ روی اب دراز بکشیم رو بیرون داد .بچه های پایدار دو کار رو بیرون دادن که این آهنگا با موفقیت رو به رو نشدن با وجود قوی بودن !! تی ام بکس با ما راه بیا رو داد و گروه جنجال دیس جنجالی دزد رو به گروه زدبازی داد که این دیس سر و صدایی به پا کرد. بیداد و ساتراپ آهنگ زیبای قوی قاصدک رو دادن . گروه زدبازی هم اهنگ احساسی در رو باز کن رو به سبک رپ و راک بیرون داد و مهدار هم آهنگ رپ یعنی رو بیرون داد و به این ترتیب بهمن هم به پایان رسید .

اسفند :
اسفند با رد پا پیشرو و حاکم شروع شد . بازگشت آقای مانکن و سبک 6و 9 امید ها رو برای پایان سال خوب رو کمی کم کرد ولی این اتفاق نیوفتاد و رپ ما در پایان سال خوبی داشت. بیباک ویدیو کلیپ گله رو داد که این ویدیو کلیپ شباهت زیاد و الوصفی به کلیپ وقت رفتن من امینم داشت !!!. زدبازی با تلفات جنگ که دیس بک به مخالفا بود رو داد . حاکم با البوم مسیر هرز اومد که آهنگ زیبای ما میتابیم با پیشرو یکی از ترک های این آلبوم بود . یاس با آهنگ احساسی نیستی سال خودش رو به پایان داد . پیشرو با آهنگ راهنما به همراهی بیگ بوی سال خودش رو تموم کرد. دیوار رکورد دوباره فعالیت خودشو شروع کرد و ورژن اصلی آهنگ اینو بفهم از بهرام و عرفان پخش شد. فلاکت باز هم یه آهنگ داد که این آهنگم با شکست رو به رو شد . عرفان با آهنگ این خاک کار خودشو تو سال 88 به پایان داد . شاید مهم ترین اتفاق اسفند آهنگ یه روز خوب از هیچکس بود که این آهنگ زیبا فشارها رو از دوش سروش برداشت و انفجاری در سایتهای موزیک به پا کرد و سروش هم به این ترتیب سال خودشو تموم کرد و سال 88 با آهنگ هیپنوتیزم زانیار با تمام خوبی ها و بدی هاش تموم شد.

شنیده ها :
در این بخش به بررسی شایعات و اتفاقات رپ فارسی در سال 1388 میپردازیم:
میتینگ های رپ امیر وحشی که با عدم استقبال رپر های بزرگ مواجه شد.
اختلاف فربد ولچر با حسام استپس و جدایی از مافیای مخفی .
ازدواج رضا پیشرو در پاییز که میشه گفت مهم ترین اتفاق در سال 1388 بود .
عدم حضور رپرهای معروف از قبیل حسین ابلیس و سامان ویلسون ( زدبازی) .
گروه رپلرزه که در سال 87 سال خوبی داشت امسال سال بدی داشت و با زدن تو خط خالطوری و 6&8 خوندن و سیاست غلط این گروه در سال 88 شکست خورد .
کیارش کی او کی با 2 گروه دایره تو پر و رپنات سال خوبی رو سپری کرد .
جز آلبوم مهدار و شاهین نجفی و حاکم هیچ کدام از البوم هایی که خبر پخششون مدت هاست تو سایتای رپ هست پخش نشد !!!.
عدم موفقیت 6&8 خون ها جز مانکن با توجه به کارای زیادی که بیرون اومد و پایه گذاری سبک 6&9 و انتظار سبک جدید 6&10
اختلاف بابک تیغه و سپهر که به توقف فعالیت گروه خودکار آبی انجامید .

ترین ها :
بهترین گروه : تن به 10 به دلیل آهنگای قوی و آهنگسازی و پروداکشن قوی . با تشکر از گروه دایره تو پر
بهترین رپر : سروش هیچکس به خاطر اهنگ صلح طلبانه فلسطین و آهنگ یه روز خوب که غوغایی به پا کرد. با تشکر از سهراب ام جی (زدبازی) و رضا پیشرو
بهترین آهنگساز: امیر ا پلاس به خاطر آهنگای قوی و زیادی که ساخت . با تشکر از مهدیار آقاجانی
استعداد سال : سورنا که کاراش بسیار زیبا بودن . با تشکر از ارسلان دیگرد
بزرگترین غایب : سامان ویلسون زدبازی که جای خالیش در گروه خیلی حس میشد امسال .
بهترین آهنگ : یه روز خوب میاد ، دوباره ، پیاده میشم و جنگ و بیزنس ( آهنگ هو هو چی چی استحقاق انتخاب شدن بهترین آهنگ سال رو داشت ولی به دلیل این که رسمی پخش نشد ما هم نزدیم )
ضعیف ترین رپر : سهند کوازی .

نتیجه گیری :
سال 88 با تمام پستی و بلندی هاش سال بدی برای رپ ما نبود و پایان سال درخشان رپ در سال 1388 ما رو برای سال 89 و طوفانی بودن اون امیدوار می کنه. باید دید که آلبوم هایی که خبرشون هست میاد یه نه؟ در اخر هم عید رو به همگی تبریک میگیم و سال خوبی رو برای همگی آرزومندیم .

تهیه کنندگان این مطالب هر کدام در بخش های خود :

نقد و بررسی از rezarapٌfan (آریا)
تهیه کاور و گرافیک و از tf2000 (حمید)
تنظیم و ویرایش و بازنگری نهایی از Masoud (مسعود)

اسامی تیم به ترتیب الفبای انگلیسی به شرح زیر می باشد :

Alireza_N (علیرضا)
arminmom (آرمین)
Masoud (مسعود)
Netbaz (جاوید)
neybeat (مجید)
rap_mokh (علیرضا)
rezarapٌfan(آریا)
tf2000 (حمید)
_Fox_ (سعید)

اتحاد تا جهانی شدن رپ فارس
متحدین


نوشته شده توسط :sina
پنجشنبه 19 فروردین 1389-10:31 ب.ظ
نظرات() 

canada online pharmacies
یکشنبه 1 مهر 1397 02:53 ب.ظ

Amazing quite a lot of valuable information!
trusted pharmacy canada scam canada pharmaceuticals online north west pharmacy canada prescriptions from canada without canadian pharmaceuticals online canadian government approved pharmacies canada online pharmacy canada medications cheap canadian pharmacies that are legit no 1 canadian pharcharmy online
cialisees.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 03:22 ب.ظ

Regards. I value it.
purchasing cialis on the internet generic cialis levitra cialis authentique suisse viagra or cialis cialis 30 day trial coupon prezzo cialis a buon mercato we use it 50 mg cialis dose cialis herbs acquistare cialis internet preis cialis 20mg schweiz
http://viagrayosale.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 10:26 ب.ظ

Cheers. Excellent information.
acheter cialis kamagra cialis 5mg safe site to buy cialis online cialis generic tadalafil buy what is cialis does cialis cause gout does cialis cause gout cialis canada cialis generico milano cialis generika in deutschland kaufen
http://viabiovit.com/buy-viagra-from-pfizer.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 09:39 ق.ظ

Nicely put. Thanks!
how to get viagra with prescription get a viagra prescription online buying generic viagra buy viagra online price buying online viagra buy viagra online using paypal buy viagra safely online sildenafil viagra buy viagra europe best place to buy generic viagra
order cialis online uk
سه شنبه 23 مرداد 1397 01:11 ق.ظ

You said this superbly!
generic cialis cialis 20 mg cost viagra vs cialis vs levitra il cialis quanto costa precios cialis peru 200 cialis coupon cialis authentique suisse cialis taglich pastillas cialis y alcoho cialis generico en mexico
Cialis prices
دوشنبه 7 خرداد 1397 04:13 ب.ظ

You suggested that adequately.
canadian drugs generic cialis achat cialis en europe 40 mg cialis what if i take opinioni cialis generico side effects for cialis cialis en 24 hora look here cialis cheap canada we like it cialis price cialis soft tabs for sale cialis for sale south africa
Viagra 20mg
پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 04:11 ق.ظ

You said it terrifically!
getting viagra uk buy without prescription online buy generic viagra usa online pharmacy uk buy viagra plus rx viagra online cheap viagra online sildenafil sildenafil generic viagra purchase online generic viagra pharmacy
Cialis 20 mg
یکشنبه 19 فروردین 1397 03:29 ق.ظ

You said it nicely.!
ou trouver cialis sur le net cialis sicuro in linea generic cialis at walmart if a woman takes a mans cialis buy cialis online cheapest if a woman takes a mans cialis cialis rezeptfrei sterreich cialis 20mg preis cf generic for cialis buy cialis online nz
Cialis canada
جمعه 3 فروردین 1397 06:42 ق.ظ

Wonderful info. Thanks.
sialis cialis y deporte generic low dose cialis viagra cialis levitra fast cialis online we recommend cialis best buy acheter du cialis a geneve price cialis best only now cialis for sale in us usa cialis online
http://organicoutfit2126.over-blog.com
چهارشنبه 21 تیر 1396 08:18 ق.ظ
Hey! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good
results. If you know of any please share. Appreciate it!
http://organicoutfit2126.over-blog.com
چهارشنبه 21 تیر 1396 08:15 ق.ظ
Hey! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good
results. If you know of any please share. Appreciate it!
BHW
پنجشنبه 31 فروردین 1396 10:17 ق.ظ
Greetings! Quick question that's entirely off topic. Do you know how
to make your site mobile friendly? My web site looks weird when viewing from my
apple iphone. I'm trying to find a template or plugin that might be able
to resolve this problem. If you have any recommendations, please share.
With thanks!
BHW
چهارشنبه 23 فروردین 1396 05:35 ب.ظ
whoah this blog is fantastic i like studying your
articles. Stay up the good work! You recognize, many individuals are hunting round for this information, you
could aid them greatly.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر